Zestawienie gotowych sklepów internetowych

W dobie pandemii znaczna część sprzedaży trafiła do internetu. W związku z tym nagle znaleźli się specjaliści, którzy jeszcze wczoraj robili zupełnie coś innego, a dziś są ekspertami od e-commerce. Niezależnie od tego na jakiego specjalistę traficie warto ogólnie rozeznać się w dostępnych opcjach

Do wyboru macie gotowe rozwiązania tak zwane pudełkowe. To są rozwiązania takie, gdzie wszystko masz gotowe, a jedyne co to trzeba wrzucić produkty i ewentualnie za jednym kliknięciem dodać dedykowane wtyczki.

Rozwiązanie półprofesjonalne to sklepy które możecie zainstalować na swoim serwerze lub kupić hosting z tym sklepem. Dodatkowo możecie instalować dedykowane dodatki lub ktoś może dla was taki dodatek wykonać. Powoduje on że w sklepie pojawiają się nowe opcje.

Profesjonalne sklepy to takie na które masz całkowity wpływ. Są instalowane na wykupionym serwerze, obsługiwane przez osoby, które mają w tym doświadczenie, a przez możliwość edycji kodu, sklep ma nieograniczone możliwości.

Sklepy dedykowane to najdroższa forma sklepu. Jest od podstaw tworzona przez programistów i ma indywidualne rozwiązania, a także swój silnik. Taki sklep jest drogi w utrzymaniu i wymaga stałej opieki technicznej.

Darmowe skrypty

Quick.Cart – to taki mini skrypcik, który idealnie nadaje się na niewielki sklepik online. Jest prosty w obsłudze i dość wydajny. Nie ma dużej biblioteki dodatków ale idealnie nada się na przykład do sprzedaży wyrobów domowych jak: dżemy, świeczki, pachnidła, pliki pdf, książki i tego typu rzeczy.

OpenCart – Łatwy w zarządzaniu ale podsiada ograniczone funkcje integracji z dodatkowymi popularnymi platformami sprzedażowymi, czy porównywarkami cen. Ten jak i powyższy skrypt polecany jest dla osób wkraczających w świat sklepu online.

WooCommerce – to skrypt polecany dla osób, które już mają jakieś doświadczenie w sprzedaży i wiedzą co i ile produktów będzie oferowane. Polecany dla małych i średnich firm, najbezpieczniej jest go wybrać gdy mamy około 1000 produktów. Przy większej ilości trzeba zaopatrzeć się w nieco lepszy i mocniejszy serwer.

PrestaShop – Ten sklep również nada się dla małych i średnich firm. Koszty początkowe są podobne jak do WooCommerce , ale szybko wzrastają, gdy pragniemy dodać wtyczki i modyfikacje. Bardzo często będą potrzebne usługi programisty przy potrzebie modyfikacji. Sklep zalecany jeśli będziemy mieli do 10 tysięcy przedmiotów.

Magento – Kombajn, tak można go określić jednym słowem. Na ten sklep decydują się duże firmy z doświadczeniem w handlu elektronicznym i dużym zapleczem gotówki. To idealny sklep gdy liczba przedmiotów może zdecydowanie przekroczyć próg 10 tysięcy. Ten skrypt wymaga potężnego serwera tak by wszystko działało bez zastrzeżeń.

Płatne skrypty

Shoper, Shopify – Jeśli masz już plan lub już jesteś w trakcie jego realizacji, ale nie wiesz, czy biznes się dobrze rozwinie, to może szkoda uszczuplić budżet na narzędzie do którego nie jesteś przekonany/a. Forma SaaS, (Oprogramowanie jako Usługa) pozwoli ci zacząć od małej kwoty i potem zdecydujesz czy go zwiększyć, czy przejść na inny skrypt sklepu. Shopify często jest używany do dropshipingu, Shoper polecany jest na polski rynek.

RedCart – Ma ponad 450 funkcji, które możesz wypróbować, szczerze to wątpię by aż tyle było bo na co komu taka ilośc. Potrzebujemy zaprezentować produkt, sprzedać i przeprocesować zamówienie. I ten sklep robi to idealnie.

SkyShop – Gotowy sklep posiadający sporo integracji i możliwości modyfikacji. Jak w każdej tego typu ofercie taki sklep założysz w klika minut podając tylko email przy rejestracji. Jest tam wiele darmowych szablonów tak by dopasować wygląd do swoich potrzeb.

SoteShop – Polecany na zagraniczny rynek. Również posiada wiele wtyczek i modyfikacji bez konieczności modyfikacji kodu skryptu.

Ceny za stworzenie sklepów

Ceny zaczynają się od 6 tysięcy złotych. Zdarza się, że ktoś zainstaluje ci sklep za 1000 czy 2 tysiące złotych ale niekoniecznie to będzie to co chcesz. Stworzenie sklepu powinno zawierać w usłudze:

 • Dobór skryptu sklepu w zależności od ilości towaru
 • Instalacja certyfikatu SSL
 • Wykupienie hostingu lub serwera
 • Zainstalowanie wszystkich wymaganych dodatków
 • System kopii zapasowej
 • Konfiguracja firmowego maila w domenie sklepu
 • Dostarczenie polityki prywatności, cookies, RODO
 • Projekt wyglądu sklepu, logo
 • Szkolenie jak dodawać produkty, jak obsługiwać zamówienie
 • Ustawienia bramek płatności
 • Ustawienie firm kurierskich i pocztowych

Średnie orientacyjne ceny na rynku to

 • Proste skrypty małych sklepów od 1000 złotych
 • Shopify i Shoper od około 1700 złotych
 • WooCommerce od 6000 złotych
 • PrestaShop od 7000 złotych
 • Magento od 25 tysięcy złotych

Na zakończenie

Opcji jest jak widać mnóstwo. Polecam najpierw rozpisać sobie najważniejsze założenia, potem pomysleć czy w przyszłości będzie więcej produktów, czy raczej utrzyma się ich poziom. W razie czego możecie przenieść sklep i produkty na inne platformy z udziałem odpowiednich narzędzi. Największa bolączką podczas takiej operacji gdy zmieniacie skrypt na inny jest podpięcie prawidłowych kategorii. Dlatego dość ważne jest by wybrać odpowiedni sklep. Powodzenia.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *