Wpływ sztucznej inteligencji na funkcjonowanie firm

Mówiąc o sztucznej inteligencji zwykle mamy na myśli roboty, które zachowują się podobnie do ludzi. Stopień tego podobieństwa jest uzależniony od oprogramowania obsługującego danego robota. Pomimo tego, że termin „sztuczna inteligencja” został utworzony 65 lat temu to do dzisiaj jest przedmiotem rozważań wielu naukowców. Według nich istnieje 50% prawdopodobieństwo na osiągnięcie przez AI ludzkiego poziomu przed 2040 rokiem. 😕

Wracając myślami do czasów dzisiejszych widzimy, że firmy coraz częściej wykorzystują tę technologię, ponieważ bardzo dobrze sprawdza się ona w wielu procesach, np. sprzedażowych, informowania i doboru usług, czy wstępnej rekrutacji.

Z punktu widzenia pracodawców chatboty pozwalają zmniejszać koszty zatrudniania ludzi, gdyż pracują 24/7, dzięki coraz bardziej inteligentnym rozwiązaniom mogą obsługiwać bardzo duży odsetek zapytań i powtarzających się problemów konsumentów, są doskonałym narzędziem budowania baz danych oraz profilowania użytkowników. Według specjalistów AI w pewnych zadaniach jest skuteczniejsza i dokładniejsza od ludzi, przez co coraz częściej staje się podstawowym kanałem obsługi klienta.

Według prognoz Polskiej Agencji Przedsiębiorczości na rok 2021, jednym z „zawodów przyszłości” niezwykle pożądanym ma być m.in. menedżer do spraw rozwoju sztucznej inteligencji.

Jestem ciekawa, czy w Twojej firmie też wykorzystuje się boty oraz, w jakich procesach się sprawdzają.

Jeśli zainteresował cię artykuł to więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Kariera-zawodowa.pl

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

2 Komentarze

  • U mnie się to przyjęło w firmie ale korzystaliśmy z czatowego facebooka. Tam się ustawiało pytania i odpowiedzi, ale tu są pewnie większe możliwości. Chociaż jak już ludzie chcą się skontaktować to zazwyczaj przychodzą z nietypowym tematem czyli taki, którego nie przewidzieliśmy.

    • Zgadzam się, że w przypadku nietypowych pytań warto porozmawiać z żywym człowiekiem. Tak było, jest i będzie, niezależnie od stopnia rozwoju technologicznego sztucznej inteligencji. Mimo wszystko, jak sam zauważyłeś, w Twojej firmie się przyjęło 🙂 Priorytetem dla wielu firm jest maksymalne zadowolenie klienta, a jeśli może to iść w parze z obniżeniem kosztów to dlaczego nie spróbować ? Sama jestem ciekawa, w którym kierunku to pójdzie.
      Polecam artykuł, który został opublikowany pod koniec 2020 r. podejmujący tematykę nowych rozwiązań rozwoju AI:
      https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rozwoj-sztucznej-inteligencji—wspolne-stanowisko-grupy-d9

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *