W jaki sposób wykorzystać różnice pokoleniowe, aby dotrzeć do klientów ?

Każde pokolenie ma swój czas czas. Każde pokolenie chce zmieniać Świat” to słowa przepięknej i znanej wszystkim piosenki jednego z wybitnych artystów polskich. Trudno się z nimi nie zgodzić, bowiem każde pokolenie ma aspiracje do zmieniania tego co już istnieje i przełamywania utartych schematów. Proces ten rozpoczyna się już w wieku dojrzewania, kiedy to nastolatki buntują się przeciwko nakazom i zakazom swoich rodziców, bo nie chcą powielać popełnionych przez nich błędów. Popełniają za to inne, swoje błędy, ale to dobrze, bo popełnianie błędów jest integralną częścią procesu uczenia się i nie należy się ich bać.

Ta sytuacja pozwala każde pokolenie w określony sposób scharakteryzować skupiając się na wielu aspektach, np. wzorcach popkulturowych z których się wywodzą, wpływie postępu technologicznego na ich funkcjonowanie, wyznawanych wartościach oraz podejściu do relacji międzyludzkich, pracy, samorozwoju i innych. Te wszystkie informacje można wykorzystać w przekazie marketingowym, aby dotrzeć nawet do tych najbardziej opornych.

Jak do nich trafić z przekazem marketingowym ?

Pokolenie X

to generacja dzisiejszych 40-to i 50-latków. Dorastali w czasach PRL, byli świadkami najbardziej gwałtownych przemian społecznych, politycznych i ekonomicznych we współczesnej historii Polski. Poszukując własnej tożsamości, fascynowali się różnymi subkulturami, wzorce popkulturowe czerpali z zachodnich filmów piracko powielanych na VHS i muzyki z płyt winylowych oraz kaset magnetofonowych przewijanych metodą “na ołówek”. Wkraczając na rynek pracy, zetknęli się z trudną dla siebie sytuacją – transformacja sprawiła, że przestało mieć zastosowanie powiedzenie “czy się stoi, czy się leży dwa tysiące się należy”. Przedstawiciele generacji “X” musieli więc do wszystkiego dojść swoją ciężką pracą. Dzisiaj bardzo często pełnią rolę szefów we własnych firmach, a jednocześnie są szefami kolejnych pokoleń.

Powinniśmy pamiętać, że jest to największa grupa nabywców dóbr luksusowych ze względu na swoją pozycję zawodową i ekonomiczną. Cenią sobie prostą komunikację, jakość produktu i cenę. Obdarzają dużym zaufaniem marki bazujące na długoletniej tradycji i te rodzinne, których dorobek został zbudowany na etosie pracy wielopokoleniowej familii. Przedstawiciele tegoż pokolenia dotrzymują kroku rozwojowi nowych technologii, jednak gdy już przyzwyczają się do jakiegoś rozwiązania, pozostają mu wierni, np. korzystanie z komputerów stacjonarnych, którym w tej grupie wiekowej urządzenia mobilne zdecydowanie ustępują miejsca. Niebywale mocno ufają rekomendacjom — zarówno znajomych, rodziny, jak i innych użytkowników wyrażających swoje opinie na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

Pokolenie Y

W Polsce mówi się na nich millenialsi, ponieważ przyszli na Świat u progu nowego millenium. Są natywnymi użytkownikami internetu i telefonów komórkowych. Nie zaznali czasów, kiedy telewizja była ograniczona do trzech kanałów, a pierwsze zauroczenia przeżywali oglądając MTV i głośno wzdychając do idoli z boysbandów. Wyrośli na osoby pewne swoich zalet, wysokiego wykształcenia i stawiają równie wysokie wymagania w kwestiach ekonomicznych. Możliwości rozwoju zawodowego nie szukają już jak ich rodzice w pośredniaku czy prasowej kolumnie “Ogłoszenia o pracę”, a konsekwentnie budując swój profil i rozwijając sieć kontaktów na LinkedInie. Nie lubią, gdy cokolwiek ich ogranicza, a bardziej niż możliwość posiadania cenią sobie to, że mogą przeżywać niesamowite momenty.

Przedstawiciele tegoż pokolenia nieustannie są online, a z mediów społecznościowych korzystają głównie na urządzeniach mobilnych. Cenią sobie wszechstronność Facebooka i dla dużej części z nich jest on głównym źródłem informacji. Są niezwykle świadomymi konsumentami i jeśli podejmują decyzje zakupowe, bardzo często szukają potwierdzenia w mediach społecznościowych. Chętnie pomagają także innym użytkownikom w podejmowaniu decyzji, dzieląc się swoimi szczerymi opiniami na temat produktów i usług, z których mieli okazję skorzystać. Influencerom ufają w stopniu ograniczonym — nie biorą na poważnie polecenia od byle kogo, skutecznie trafiają do nich tylko rekomendacje autorytetów w swojej dziedzinie i osób, które na swoim koncie mają imponujące osiągnięcia. Bardziej cenią sobie nowe marki, niż te, które poddane zostały rebrandingowi. Ogromne znaczenie ma dla nich także sama filozofia, jaką kieruje się firma. Komunikaty marketingowe skierowane do millenialsów powinny być angażujące i w jak największym stopniu umożliwiające im współuczestniczenie w tworzeniu narracji wokół marki, np. poprzez wykorzystanie strategii user generated content. Nie ignorują tradycyjnych środków przekazu, takich jak telewizja czy radio, ale pełnią one raczej mediów towarzyszących. Gdy millenialsi chcą zażyć rozrywki, najczęściej korzystają z internetowych wypożyczalni filmów i seriali oraz muzycznych serwisów streamingowych.

Pokolenie Z

Są młodzi, dopiero wchodzą w swoje dorosłe życie i wierzą, że są w stanie podbić świat. Chętnie się uczą, ale nie muszą mieć wszystkiego w głowie, wystarczy im wiedzieć, gdzie konkretnych informacji szukać. Marzą o świetlanej przyszłości i nie czekają z założonymi rękami, aż ta sama do nich przyjdzie. Aktywnie rozwijają swoje zainteresowania, bo chcą, żeby to pasja stała się źródłem ich utrzymania. Źle się czują będąc komuś podległym i przywiązanym do jednego miejsca, dlatego często decydują się na bycie freelancerami i pracę zdalną. Mówi się, że są cyfrowymi nomadami, cenią sobie odkrywanie cyberprzestrzeni. Internet znają jak własną kieszeń, dostrzegają zarówno wszystkie jego korzyści, jak i zagrożenia, jakie niesie nieroztropne korzystanie z jego zasobów. Wszystkie smart urządzenia traktują jako naturalne przedłużenie swojej ręki. Bardzo szybko się nudzą i potrzebują coraz nowszych bodźców.

Żeby skutecznie dotrzeć do zetek z komunikatem reklamowym, trzeba skomponować go i podać w odpowiedni sposób. To użytkownicy, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad tym, co do nich dociera, dlatego bardzo źle tolerują agresywne formaty, takie jak pop-upy na stronach czy reklamy video, których nie mogą pominąć. Ważna jest nawet nie tyle sama treść reklamy, co jej atrakcyjny design, warto więc zadbać o innowacyjną i przykuwającą wzrok formę, w jaką ubrany jest komunikat reklamowy. Lubią filmy, jednak optymalny czas ich trwania nie powinien przekraczać 10 sekund. Coraz częściej rezygnują z Facebooka, na rzecz Instagrama czy YouTube’a. Najważniejszymi wartościami, jakie może dostarczyć im w procesie zakupowym marka, to unikatowość produktu, spersonalizowane doświadczenia, prawdziwa narracja zbudowana wokół produktu, a w przypadku sklepów stacjonarnych także wystrój, który cieszy oko.

Generacje pokoleń

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *