W jaki sposób sprawdzić wiarygodność kontrahenta ?

W drugiej połowie 2019 roku Naczelnik urzędu skarbowego oddał do dyspozycji przedsiębiorców tzw. białą listę podatników VAT. Jest to wykaz ważnych informacji o przedsiębiorcach będących podatnikami VAT. Dzięki białej liście podatnik może dokonać sprawdzenia swojego kontrahenta dla celów VAT oraz jego danych. W przypadku, gdy naczelnik odmówił podmiotowi rejestracji lub wykreślił z rejestru jako podatnika VAT dane będą istniały w wykazie przez 5 lat

Biała lista podatników VAT jest to ogólnodostępna i darmowa baza wiedzy zawierającą informacje o podmiotach, które zostały przez naczelnika urzędu skarbowego zarejestrowane jako podatnicy VAT bądź zostali oni przez niego wykreśleni lub przywróceni do rejestru VAT. Wykaz prowadzony jest w formie elektronicznej przez Szefa KAS i został udostępniony na stronach:

Jakie dane zawiera biała lista podatników VAT?

Oprócz podstawowych danych dotyczących danej firmy takich jak: jej nazwa lub imię i nazwisko; numer identyfikujący daną firmę, nadany na potrzeby podatków, czy adres siedziby, daty rejestracji/wyrejestrowania biała lista zawiera również informację na temat statusu podmiotów, tzn.

  • w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji,
  • który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT,
  • zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”,
  • w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona,

Wykaz zawiera również numery rachunków rozliczeniowych, firmowych oraz imiennych rachunków w SKOK podatników, które zostały otwarte w związku z prowadzoną przez członka działalnością.

W przypadku, gdy podatnik posiada jeden z wyżej wymienionych rachunków rozliczeniowych i chce, aby pojawił się on w wykazie, bądź nie został on w nim zamieszczony, powinien zaktualizować wniosek CEIDG-1 w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą lub w przypadku prowadzenia innego rodzaju działalności poinformować właściwy urząd skarbowy o tym rachunku na odpowiednim formularzu NIP, tj.:

  • NIP-8 w przypadku podmiotu wpisanego do KRS,
  • NIP-2 w przypadku spółki cywilnej,
  • NIP-7 w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność, która nie podlega rejestracji w CEIDG wraz z załącznikiem NIP-B, w którym zamieszcza się informację o rachunkach bankowych.

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *