Trendy e-commerce na 2021 rok

Branża e-commerce dzięki pandemii koronavirusa święci swoje triumfy. Według prognóz specjalistów nic nie wskazuje na to, aby obecny rok miał wyglądać inaczej. Sprzedaż praktycznie przeniosła się do Internetu, e-sklepy wyrastają jak grzyby po deszczu, sprzedawcy chętniej też wdrażają nowe technologie, które napędzają całą branżę. Poniżej przedstawiam trendy i nowe technologie zyskujące na znaczeniu:

Sztuczna inteligencja (AI, Artificial Intelligence)

Od kilku lat napędza rynek e-commerce, ponieważ pozwala dopasować do preferencji klientów ofertę sprzedażową, także w czasie rzeczywistym. Tym samym zyskujemy wirtualnego asystenta, który podąża za naszymi upodobaniami. On doskonale wie, kiedy i jakie rekomendacje produktów może nam polecić. AI pomoże w wizualnym wyszukaniu odpowiedniego produktu, a także wesprze w problemach zakupowych 24/7, dzięki możliwości konsultacji z chatbotem

Mobile shopping

Wzrasta liczba użytkowników korzystających z innych niż komputer narzędzi do robienia zakupów. Według najnowszych badań 3/4 wizyt w e-sklepach to wejścia z urządzeń mobilnych. Klienci doceniają w zakupach przez telefon m.in. prosty proces płatności czy wygodne i łatwe w obsłudze aplikacje zakupowe. Obecny rok będzie kolejnym intensywnym okresem rozwoju mobile commerce, co oznacza jeszcze więcej aplikacji mobilnych angażujących klientów, jak również inwestycję w przyjazny interfejs i responsywność sklepowych witryn.

AR, czyli wirtualne przymiarki

Okazuje się, że dotychczasowa wygoda zakupowa związana z możliwością obejrzenia produktu na żywo zeszła na drugi plan, a priorytetem stało się bezpieczeństwo. Aby maksymalnie zwiększyć komfort użytkownika i mimo wszystko dać mu możliwość „przymierzenia” danego produktu, wielu sprzedawców zainwestowało w rozszerzoną rzeczywistość (AR, Augmented Reality). Pozwala ona poznać produkt, a nawet wejść z nim w interakcje przed podjęciem decyzji, np. to dzięki AR możemy zobaczyć, czy do twarzy nam w danym kolorze szminki lub jak będzie wyglądała wybrana przez nas sofa w salonie.

Eco-friendly, czyli odpowiedzialne zakupy

Rosnąca świadomość konsumentów, zwłaszcza młodego pokolenia sprawia, że ekologia wkracza do kolejnych branż, opanowuje też rynek e-commerce w kierunku tzw. zielonej polityki, np. w kontekście pakowania i dostaw. Obecny i kolejne lata na pewno będą upływały pod znakiem pozbywania się plastiku na rzecz opakowań biodegradowalnych pochodzących z recyklingu.

Rozwój zakupów re-commerce

Jest to trend nawiązujący do eco-friendly, a konkretnie chodzi o zakupy z drugiej ręki. Źródła podają, że jest to efekt rosnącej świadomości konsumentów odnośnie zrównoważonego rozwoju, jak i masowa moda na ubrania i dodatki z drugiego obiegu, m.in. dzięki ich niskim cenom. O rosnącej popularności tego obszaru świadczą doskonale rozwijające się platformy takie jak Vinted, Marketplace czy Instagram.

Na platformy social media wkracza z ofertą sprzedaży coraz więcej firm zachęconych krótszą i mniej skomplikowaną ścieżką zakupową, a także możliwościami optymalnej ekspozycji marki. Oznacza to, że uwzględnianie w całościowej strategii sprzedaży obszaru social media stanie się w kolejnych latach obowiązkowym elementem działań ecommerce.

Płatności online

Zakupy przez Internet powinny być kojarzone z wygodą i komfortem – tego chcą klienci. Wiele czynników wpływa na wspomniane wyżej elementy, ale przecież to proces płatności finalizuje każdy zakup. Stąd też na popularności zyskuje różnorodność możliwości realizacji płatności, jak również możliwość płacenia za zakupy bez konieczności zakładania konta. Na znaczeniu zyskuje integracja z płatnościami mobilnymi typu Apple Pay/Android Pay, w ramach której nie trzeba przekierowywać się na stronę banku i logować; kolejna istotna rzecz to płatności odroczone, które zwiększają satysfakcję. Na koniec należy wspomnieć o rosnącej popularności narzędzi do automatyzacji cen i strategii dynamicznych cen. Pozwalają one na balansowanie cenami i tworzenie spersonalizowanych ofert cenowych w zależności od poziomu lojalności, zainteresowań czy zachowań konsumenckich. W efekcie nasza oferta automatycznie wyróżnia się na tle konkurencji.

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *