Sposoby na promocję sklepu internetowego

W dobie pandemii coraz więcej osób przenosi się do wirtualnego świata. Jedni przenoszą tam swój długoletni biznes i tym osobom jest łatwiej. Inni zaczynają od zera. I teraz zasadnicze pytanie, jak promować swój sklep internetowy ?

Przede wszystkim zasada jest taka, że jak nie masz liczb to nie jesteś w stanie nic kontrolować. Trzeba kwantyfikować wszystko by obrać najlepszą drogę do celu. Promowanie sklepu to ciągła praca, stałe ulepszanie reklamy i ciężka walka o klienta.

Nie rozpraszaj się i nie idź wieloma drogami, spokojnie sprawdź dwie metody, potem kolejne dwie i takim sposobem zbudujesz sobie najefektywniejsze kanały przez które zainteresowani trafią do ciebie.

Blog – czy warto uruchomić ?

Tak, nie jest to proste mimo iż takie się wydaje. Sklep nie jest portalem informacyjnym więc nie musisz się martwić o codzienne dostarczanie treści. Ale z pewnością im częściej się pojawią tym twoja strona poszybuje w górę.

Twórz poradniki, ciekawe historie o produktach i branży, która się zajmujesz. Następnie jeśli zapiszesz się na fora tematyczne czy inne dyskusyjne miejsca jak grupy na fb i zobaczysz, że ktoś zadaje pytanie, które omówiłeś w blogu to odpisujesz poradę i daj link do swojego bloga na sklepie. Tym sposobem również ściągniesz niemały ruch.

Google AdWords – reklamy

To cię nie minie. Zanim twój sklep pojawi się organicznie na pierwszej stronie wyszukiwarki, musisz wykupić reklamę. Wtedy wiesz, że pojawisz się tam natychmiast. Tutaj masz do wyboru reklamę tekstową w wyszukiwarce na dane frazy, reklamę w sieci partnerskiej, czy reklamę produktową. Plusem jest to, że można zawęzić grupę docelową i mierzyć konwersję. Dzięki temu reklamy stają się coraz lepsze.

Zadbaj o SEO

SEO to taki modny skrót, często kojarzony z wywalaniem kasy w błoto, firmy nabijające ludzi w butelkę. Obiecują efekty po 3 po 4 miesiącach i co jakiś czas mówią o tym, że zmienił się algorytm google. Co mniej doświadczeni dają się na to nabrać i płacą często zupełnie niepotrzebnie. Algorytm google od początku jest taki sam. Im więcej linków na innych stronach do twojej strony tym jest bardziej wartościowa. I to się nie zmienia, nagle firma nie będzie inaczej oceniać twojej strony. Trzeba zadbać o to by na twojej stronie było ciekawie i żeby ludzie ją polecali.Taki proces trwa około 2 lata zanim pojawisz się organicznie na pierwszej stronie. Chociaż nie zawsze to powinno być celem.

Jeśli masz sklep internetowy, ważniejsza jest konwersja, ścieżka zakupowa, formularze, kwantyfikacja tego wszystkiego niż bycie na pierwszej stronie. Bo będąc tam nie masz gwarancji, że ktoś u ciebie zrobi zakupy.

Social media

Reklamy można podzielić na dwa rodzaje w zależności od tego co sprzedajesz. Jeżeli jest to produkt (usługa) wokół którego możesz zbudować społeczność na przykład, książki, szkolenia, masaże to warto zainwestować czas i pieniądze w media społecznościowe. Przy szkoleniach jest to dawanie darmowej wiedzy, budowanie swojego wizerunku jako eksperta. Kliencie skorzystają z twojej wiedzy, w podstawowym zakresie i być może to wystarczy ale gdyby potrzebowali wiedzieć więcej, to z chęcią zapłacą za prywatne konsulatcję, czy szkolenie.

Jeżeli masz produkt, który znajduje się wpisując go w wyszukiwarkę to nie ma co inwestować w posty na instagramie. Na przykład masz wulkanizacje, zatem ludzie będą wpisywać rzeczy związane z oponami i ich wymianą lub naprawą. Przyjadą, zrobią co potrzeba i odjadą, tutaj społeczności nie zbudujesz, a dawanie 100 zdjęć opon na serwisach społecznościowych nie ma większego sensu.

Kampania E-mail

To najpopularniejsza i jedna z najskuteczniejszych form reklamy. Być może wydaje się, że to jakaś zaszłość z lat 90 ale jakby się zastanowić, to każdy posiada email. Potrzebujesz go by używać różnych serwisów w internecie prawda ? Powiem więcej, posiadasz nawet więcej niż jeden. Dlatego kampanie email są na prawdę jednymi z polecanych form reklamy.

Zbieraj recenzje

Podstawowy krok w biznesie to być transparentnym. Cytowanie wymyślonych tekstów na swojej stronie nie ma większego sensu, każdy może sobie sam takie coś napisać. Nawet jeśli zrobisz system opinii na swojej stronie, to wiadomo, że krytyczne będą usuwane. Warto zatem postarać się by po dokonaniu transakcji poprosić klienta o wydanie opinii na serwisie takich jak na przykład Trustpilot

Nawet jeśli nie wszystkie opinie będą idealne, to dobrze, klienci chętnie dowiedzą się jak firma poradziła sobie z taką czy inną sytuacją.

Dodatkowe kanały sprzedaży

Serwisy takie jak Allegro i Ebay, dla większości zaczynających stają się podstawowymi kanałami dystrybucji, to błąd. Serwisy te są drogie we współpracy i rządzą się swoimi zasadami. Dlatego jak najszybciej warto założyć swój sklep, a takie kanały jak powyższe traktować jako dodatkowe źródło sprzedaży.

Michał

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *