Czeka nas opłata reprograficzna, czyli podatek od smartfonów

Dyskusje na temat wprowadzenia nowej formy podatku, czyli tzw. opłaty reprograficznej trwają już od pewnego czasu. Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie pandemii smartfony, tablety czy komputery to dla wielu osób jedyne urządzenia, które umożliwiają wykonywanie pracy zdalnie, naukę lub po prostu kontakt „ze Światem” zewnętrznym.

Podobno, tzw. podatek od smartfonów ma wynieść 6% wartości smartfonów, komputerów oraz tabletów. Miałby być przekazywany organizacjom zrzeszającym artystów, np. ZAIKS-owi, i pomagać artystom na emeryturze. Ta opłata ma być rekompensatą dla twórców i to oni mają z niej korzystać w 100%, czyli bez przekazywania jakiejkolwiek jej części do budżetu Państwa lub samorządów.

Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają uwagę na fakt, że wprowadzenie podatku od smartfonów może wpłynąć na poszerzenie się szarej strefy i nielegalnego importu elektroniki. Mało tego, jeśli ten podatek wejdzie w życie to na pewno przełoży się to wzrost cen urządzeń elektronicznych oraz ich dostępność. Kolejna kwestia, to wzrost wykluczenia cyfrowego. Szczególnie dotkliwe może się to okazać dla rodzin wielodzietnych, z niewielkich miejscowości i o niewysokich dochodach.

Swoją drogą, ciekawa jestem, ile jeszcze tego typu pomysłów wymyśli rząd, aby ściągnąć pieniądze od podatków. Jak daleko sięga ich wyobraźnia ?

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

1 Komentarz

  • Rząd to ścierwo, cały ten ZAIKS powinni wyjebać całkowicie. To co wszyscy płacą ZUSy srusy dupusy, a artysta nie musi płacić składek, sam nie odkłada kasy na starość i jeszcze jakąs rekompensatę ? za co ? To ja jako mechanik też chce rekompensate k…wa

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *