Czy warto mieć swoją firmę ?

Posiadanie firmy nie czyni z nas biznesmenów. Posiadanie firmy to nadal praca etatowa tyle, że we własnej firmie. Jednak dla siebie pracuje się dużo lepiej niż dla szefa o ile potrafimy odgrodzić czas na pracę od czasu dla rodziny. Do tego trzeba dodać silną wolę.

Nasze wyobrażenie

Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem w pizzeri i rozwozisz pizze. Widzisz jak jeden czy dwóch ludzi przyrządza pizze, ktoś ją piecze, wyjmuje z pieca i pakuje do gotowych kartonów. A ty przyjeżdżasz zabierasz i rozwozisz. Łatwe prawda ? Wystarczy wynająć lokal, kupić piec i zatrudnić speca od pizzy.


Albo programista w firmie. Siedzi ma swoje zadania rozdzielone przez Project Managera i robi swoje. Przecież szef jest głupi, beze mnie nie napisze sam programu, po co mam pracować dla niego. Sam otworzę firmę, nawet nie potrzebuję biura.

Rzeczywistość

Nagle okazuje się, że musisz być Szefem, Managerem, i Pracownikiem. Znasz się na tym co robisz ale nie widzisz tego co stoi za. Szef ma charyzmę, wszyscy go lubią, znają i polecaj jego pizze czy jego agencje zajmująca się oprogramowaniem. Firma ma renomę bo jest już na rynku.


Nagle okazuje się, że nie masz umiejętności negocjacyjnych, a musisz jeszcze zając się reklamą i sam sobą zarządzać być swoim Managerem. Jeśli temu nie podołasz, poddasz się to stracisz wiarę w siebie. Potem zostaje powrót na etat, żal i smutek. Tak właśnie zabijasz ducha przedsiębiorczości.

Propozycja

Aby mieć swoją firmę najpierw warto popracować na danym stanowisku i mieć etat. On zapewni ci pieniądze na twoje próby. Kiedy uznasz, że twój dochód z firmy może być wystarczający na twe potrzeby i przewidujesz, że będzie coraz lepiej podejmij decyzję o rezygnacji z etatu. Przecież zawsze możesz tam wrócić. Ale zrób to gdy tą drugą nogą stoisz na drugim brzegu, zamiast robić to gdy dopiero myślisz czy dasz radę ten brzeg dosięgnąć.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *