Konstytucja Biznesu – czyli zmiany w przepisach

Konstytucja Biznesu to projekt zmian 5 innych ustaw dotyczących przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany będą dotyczyły następujących kwestii:

Ulga na start, czyli pierwsze 6 miesięcy bez składek społecznych ZUS

 • przedsiębiorcy rozpoczynający działalność będą mogli przez pierwsze 6 miesięcy korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne ZUS, czyli będą opłacali tylko ubezpieczenie zdrowotne. Dla rozpoczynających działalność zmieni się też druk na ZUS-ZZA.
 • dodatkowo, po 6 miesiącach, jeśli przedsiębiorca spełni określone warunki, będzie mógł skorzystać z tzw. małego ZUS przez kolejne 2 lata.

Wady tego rozwiązania:

okres ten nie będzie brany pod uwagę do wysokości świadczeń emerytalnych czy rentowych jak i nie będzie pozwalał na otrzymanie zasiłku chorobowego. Dlatego też przedsiębiorca dobrowolnie będzie mógł zrezygnować z tej ulgi

Firma na próbę, czyli działalność niezarejestrowana po nowemu

 • osoby decydujące się na takie rozwiązanie będą miały uproszczone procedury związane z rejestracją swojej firmy w przypadku, gdy przychody z działalności przekroczą w danym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Więcej informacji na temat prowadzenia niezarejestrowanej działalności

 • kolejna zmiana to pozostawienie dobrowolności w postępowaniu osoby zainteresowanej: brak przekroczenia limitu nie powoduje, że dana osoba nie może założyć działalności, czyli będzie to dowolny wybór tej osoby.

NIP podstawowym numerem przedsiębiorcy

Głównym identyfikatorem osób prowadzących działalność gospodarczą będzie NIP, a nie jak do tej pory REGON nadawany przez Główny Urząd Statystyczny. REGON zacznie stopniowo znikać ze wszystkich urzędowych formularzy.

Poprawa relacji przedsiębiorca – urząd

W przygotowaniu jest projekt ustawy Prawo Przedsiębiorców, która ma zastąpić dotychczasową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowa ustawa wprowadzi zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy. Ma to na celu przede wszystkim poprawienie relacji między przedsiębiorcami a urzędami, gdzie z zaufaniem pomiędzy stronami wciąż bywa różnie.

Najważniejsze aspekty zmieniane w tym zakresie to:

 • wprowadzenie zasady co nie jest prawem zabronione jest dozwolone ,
 • wdrożenie przyjaznej interpretacji przepisów czyli rozstrzygania niejasnych przepisów na korzyść przedsiębiorcy,
 • zachowanie zasady proporcjonalności – ograniczenie urzędów w zakresie nieuzasadniownych obciążeń, w tym np. organ nie będzie mógł żądać ani uzależniać swojego rozstrzygnięcia od przedłożenia dokumentów w formie oryginału, poświadczonej kopii lub poświadczonego tłumaczenia, chyba że obowiązek taki wynikał będzie z przepisów prawa,
 • powołany zostanie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – ma on stać na straży przedsiębiorców m.in. czynnie uczestnicząc w opiniowaniu projektów prawnych

Zawieszenie działalności z pracownikiem na macierzyńskim

Do tej pory zawieszenie działalności w przypadku zatrudnienia pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym było niemożliwe.

Proponowane zmiany:

 • przedsiębiorca będzie miał możliwość zawiesić firmę mimo zatrudnienia pracownika będącego na urlopie macierzyńskim
 • firma będzie mogła być zawieszona nie tylko na czas maksymalnie 24 miesięcy jak obowiązywało to do tej pory, a na czas nieokreślony.
 • odchodzi się od wykreślenia z urzędu mikro i małych firm, które zawiesiły działalność i przed 2 latami jej nie odwiesiły

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *