Jaki system operacyjny wybrać ?

Dziś po wielu latach roszad i rozczarowań wyłoniły się nam trzy systemy operacyjne. Jeszcze dwie dekady temu coś takiego jak system Linux był kojarzony z awangardą, to jak jakiś zlot fanów fantastyki. „Mekintosz” ? Nie wiadomo co to było za słowo. Jedyne co się kojarzyło to Windows.

Ale tak jak z Nokią tak i z Windowsem. Nie można wiecznie być na szczycie. Gdy wielu garażowych naukowców rozeszło się w swoje dziedziny, zaczęły kreować się potrzeby. Jedni poszli w projektowanie procesorów inni w składanie komputerów z dostępnych komponentów, jeszcze inni w tworzenie oprogramowania.

Producent komputerów „Mekintosz” zamknął się w swoim środowisku, nie chciał dopuszczać modyfikacji i nie chciał by ktoś mógł sobie łatwo wymieniać procesory, karty muzyczne czy inne elektroniczne podzespoły. Dlatego zaadoptował swój system nazwany później MAC OS

Inny producent natomiast wraz z kolega, który pracował nad systemem komputerowym założyli firmę Microsoft i tak zaczęła się okienkowa rewolucja. Windows zyskał popularność dlatego, że współpracował z wieloma producentami sprzętu. Każdy zjadacz chleba mógł dowolnie skonfigurować komputer, a system jako, że miał dużą bazę sterowników od producentów z którymi pracował mógł bez problemy być na takich komputerach zainstalowany. Dlatego ten system zdobył tak ogromną popularność na całym świecie.

Natomiast Linux to było coś dla prawdziwych maniaków komputerowych. Tutaj wszystko trzeba było konfigurować samemu. W dodatku było to w konsoli, nie można było na tym grać, ani używać do zadań biurowych. Bezużyteczne. Nie ważne, że każdy serwer stał wtedy na Linuxie i nawet Windows miał na nim serwery ale w tamtych czasach, serwer to była nic nie znacząca nazwa.

Liczyła się rozrywka, komputery stawały się sprzętem domowym, a w domu każdy chce włączyć i działać. Takie było główne założenie komputerowej rewolucji, uczyć i ułatwiać życie.

Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Najważniejsza zmiana przyszła wtedy gdy komputery stały się oknem na świat za sprawą internetu. Do gier mamy konsole, pomijam maniaków komputerowych, którzy oczywiście kochają rozbudowywać swoje wspaniałe maszyny, ale mówię o dzieciakach, które same nie zarabiają lub o dorosłych którzy przychodzą z pracy i chcą „popykać” w Asasyna.

Ponieważ coraz więcej robimy używając komputera, to coraz bardziej jesteśmy narażeni na ataki ze strony oszustów. Prawdziwe życie już dawno odzwierciedliło się w świecie wirtualnym. Dlatego zadajemy sobie pytanie jakiego systemu używać ? Odpowiedź jest oczywista, najbezpieczniejszego. Zalecałbym to w tej kolejności

  • Linux
  • Mac OS
  • Windows

Linux

Linux posiada graficzne środowisko, możecie tutaj oglądać filmy, używać programów biurowych, przeglądać strony. Czyli wszystko to co potrzebujecie. macie sklep z aplikacjami gdzie z łatwością znajdziecie potrzebne aplikacje.

Jest to okienkowa wersja, działa na takiej samej zasadzie jak system Windows, zatem przejście na ten system nie tylko zwiększy wasze bezpieczeństwo ale też nie sprawi kłopotu z oswojeniem się z tym zacnym systemem.

Na ten system nie ma wirusów, wszystko co instalujecie wymaga podania hasła, a z powodu mniejszej popularności (kiedyś była znikoma) piszącym wirusy nie opłacałoby się kombinować. Użytkownicy tych systemów są świadomi zagrożeń więc tak łatwo nie jest się w stanie ich oszukać.

Tutaj nie stanie się nic złego jak klikniecie w link z emaila. Sama przeglądarka nic złego nie wyrządzi, a jeśli nawet ściągniecie plik w którym jest wirus. To ma on architekturę przygotowaną do systemu Windows i prawdopodobnie rozszerzenie *.exe lub *.com, kliknięcie na taki plik nie spowoduje nic. System wyświetli komunikat, że nie może otworzyć takiego pliku.

To jest najbezpieczniejszy system i jeśli na prawdę zależy wam na bezpieczeństwie to zdecydowanie jest on polecany przez ekspertów z dziedziny IT


Mac OS

Tak jak Linux, tak i Mac OS jest z rodziny Unixowych systemów. Tak, tak, nie jest to nic innego jak Linux w innym opakowaniu. Tutaj jednak twórcy zaadoptowali główne funkcje i założenia, a na to wszystko dodali swoje środowisko graficzne i cały czas je rozwijają i dopieszczają.

Mac OS jest również bezpiecznym systemem, na Maca nie ma wirusów, nawet twórcy programów antywirusowych (którzy sami zlecają pisanie wirusów, żeby biznes się kręcił) chcąc wkręcić się w ten system, bazują na pytaniach w stylu. Czy twój Mac jest powolny ? Sprawdź system, przeskanuj go i przyspiesz.

Więc jest szansa, że uwierzysz w takie bajki i ściągając program, który ma skanować twoje pliki, może on być nie bezpieczny na tyle, że treści czy pliki mogą być wysyłane gdzieś w świat. Bo zanim taki program będzie mógł działać musisz go świadomie zainstalować i podać hasło podczas instalacji.

Jak to się stało, że ten system stał się tak popularny skoro jest tak hermetyczny ? Idea, która zrodziła się w złotej erze Krzemowej Doliny, ta sama idea, która sprawiła, że nikt nie chciał mieć „Mekintosza” bo nie da się nic ulepszyć, ani zmienić, sprawiła, że dziś Apple jest najbardziej dochodową firmą na świecie. (Co to jednak znaczy wytrwałość)

Sukcesem jaki do tego doprowadził było myślenie za klientów. Jeżeli masz 100 opcji do wyboru to nie wiesz czego chcesz. Tutaj masz jedną opcje. Taka przeglądarka, taki program do tego, taki do tamtego. Przychodzimy z najbardziej potrzebnymi narzędziami, mówimy ci co i jak możesz robić. Jeśli czegoś nie ma to tego nie potrzebujesz.

I tak, to się przyjęło. Zapracowani ludzie chcą zobaczyć pocztę, poczytać co w świecie lub co w kraju. Abo zagrać w jakąś szybką grę, obejrzeć strony porno lub filmy na jutubie i to wszystko. Potem Doszły media społecznościowe. I z tego nurtu wyłoniły się tablety. Wciskasz guzik i za sekunde masz ekran z najpotrzebniejszymi aplikacjami.

Do wykonywania powyższych opcji, nie chcesz już zmieniać bebechów komputera, nie chcesz czekać 2 minut zanim włączy ci się system, po prostu ci się nie chce, dodatkowo stać ludzi by kupili sobie konsolę do gier. Chociaż dziś można grać mając już tylko zwykły Smart TV


Windows

Windows 10, to ostatnia wersja systemu. Teraz są już tylko aktualizacje tak jak jest to od lat w Mac’ach. Kiedyś system ten pytał ciebie czy zainstalować aktualizację, dziś pyta ciebie o której godzinie ma je zainstalować.

najbardziej niebezpieczny system na świecie, dziurawy, jest na niego pełno wirusów. Wystarczy kliknąć coś w mailu i nie wiemy nawet kiedy co i jak, nagle nasze dane spływają sobie gdzieś do kogoś.

Możesz trafić na Ransomware, program, który zaszyfruje ci pliki i żąda haraczu by je odszyfrować. Masz ghosta, który jak na przykład chcesz przelać pieniądze w banku i kopiujesz numer konta, to on ci go podmieni na konto włamywacza i nawet nie zauważysz gdzie poszła kasa.

Jeżeli nie zależy ci na bezpieczeństwie i chcesz mieć ciągle kłopoty i przeinstalowywanie systemu to jak najbardziej go polecamy. W innym przypadku szkoda tracić na to czasu. Dlatego nie ma co się rozwodzić.


Tak jak Nokia przegapiła Smartfonową rewolucję, tak samo zrobił to Microsoft. Dziurawy system i brak szansy na poprawę sprawia, że były gigant jest już na kolanach. Za nie dalej niż 10, może 15 lat Microsoft nie będzie się już liczył, z prostej przyczyny. Wszystkie aplikacje w tym biurowe, użyteczne, idą w stronę internetu. Producenci już teraz tworzą programy, za których używanie płaci się abonament, bo w ten sposób łatwiej im kontrolować licencję.

A ponieważ takie programy mogą działać na telefonach, na tabletach, na każdym systemie, tak już Windows nie będzie potrzebny. Jedynie gier nie będzie można przenieść do internetu, bo opóźnienia w sieci będą zawsze, a to w strzelankach jest irytujące. Dlatego mały odsetek osób będzie używać Windowsa do gier a reszta kupi konsole.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *