Jak pozyskać najcenniejszych pracowników ?

Pozyskać pracownika jest łatwo, ale jak pozyskać takiego, który będzie dla pracodawcy tym najcenniejszym, czyli będzie wnosił w rozwój firmy jak najwięcej ? Wspomnianym zagadnieniem, w wielu firmach, zajmuje się Dział HR (human resources; zarządzania zasobami ludzkimi) inaczej nazywany też Działem Personalnym. Dział ten jest łącznikiem między kierownictwem a pracownikami. Mówi się, że jest to najważniejszy dział w firmie, ponieważ ma on ogromny wpływ na jej funkcjonowanie.

Jednym z elementów procesu zarządzania zasobami ludzkimi jest proces rekrutacji, który w takim ogólnym znaczeniu polega na zachęceniu jak największej liczby kandydatów do złożenia aplikacji na wolne stanowisko pracy. Następnym etapem jest selekcja, czyli wybór właśnie tych najbardziej odpowiednich osób pod względem na posiadanych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.

Istnieje wiele rodzajów rekrutacji pracowników.

Ze względu na źródło pozyskania kandydatów wyróżnia się:

  • rekrutację wewnętrzną – tutaj pod uwagę brane są osoby pracującej już w danej firmie, których można awansować lub dokonać przesunięcia poziomego. Zaletą tego typu procesu rekrutacji jest niewątpliwie niższy jej koszt oraz bardzo dobra znajomość organizacji przez potencjalnych kandydatów
  • rekrutację zewnętrzną – podczas tej rekrutacji kandydatów poszukuje się poza organizacją poszukującą pracownika. Zaletą jest pozyskanie pracownika z kompetencjami, których nie ma w danej organizacji.

Ze względu na szerokość obszaru rynku pracy, wśród którego poszukiwani będą kandydaci, wyróżnia się:

  • rekrutację wąską – grupą docelową jest nieliczne grono osób, najczęściej specjalistów w danej branży
  • rekrutację szeroką – docelowo informacje o wakujących stanowiskach trafiają do szerokiego grona odbiorców (najczęściej dotyczy to naboru pracowników niewykwalifikowanych)

Rekrutacja może zostać zlecona dowolnej agencji doradztwa personalnego, co dla przedsiębiorcy będzie generowało dodatkowe koszty lub może zostać przeprowadzona we własnym zakresie, czyli przez samą firmę poszukującą pracowników.

Ja osobiście polecam przeprowadzanie rekrutacji we własnym zakresie z wielu powodów, ale jednym z nich jest możliwość skorzystania z portali rekrutacyjnych, np. Jobsora, który zawiera potężną bazę najbardziej aktualnych i sprawdzonych ofert pracy zebranych z innych portali. Jest to portal o zasięgu międzynarodowym, tak więc, umożliwia poszukiwanie pracowników z danej branży również poza granicami kraju, mało tego, pracodawcy mają możliwość umieszczenia swojej oferty pracy, a pracownicy dodania swojego CV. Czego chcieć więcej.

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *