Jak numerować faktury ?

Numeracja faktur jest sporym wyzwaniem, dlatego warto zastanowić się nad nią już na samym początku, gdyż nie powinno się jej zmieniać w trakcie roku podatkowego.

Faktury numeruje się według daty wystawienia w kolejności rosnącej, z zachowaniem ciągłości numeracji. Pytanie zatem, jaką numerację wybrać ?

Rodzaje

  • Miesięczna – z początkiem każdego miesiąca zaczynamy numerację od 1. Na przykład faktury wystawione w lutym 2022 roku będą miały numerację 321/2/2022 oraz 322/2/2022 gdzie pierwsza liczba to właśnie numer faktury.
  • Kwartalna – sytuacja analogiczna jak w przypadku faktur miesięcznych tylko numeracje zaczynamy od nowa z każdym kolejnym kwartałem.
  • Roczna – Numeracja jest rozpoczynana z każdym nowym rokiem.
  • Ciągła – Numeracja ta jest utrzymywana przez cały rok trwania działalności.
  • Podział na klientów – jeżeli mamy różnych klientów ale kilkoro z nich bardzo często coś kupują czy korzystają z usług to można dodać znak identyfikujący danego kkontrahenta

Co wybrać ?

Najczęściej wybierana jest opcja numerowania miesięcznego, z tego względu, że nie ujawniamy potencjalnym klientom informacji o tym ile tak na prawdę już wystawiliśmy faktur, jakby to było w przypadku numeracji ciągłej. Jeżeli ktoś spodziewa się kilku faktur w miesiącu powiedzmy 5 czy 10 to warto wybrać opcję numeracji rocznej.

Jeśli w ramach działalności wykonujecie różne rodzaje czynności to warto przypisać sobie różne numeracje dla innych rzeczy. Np Tworzenie stron internetowych z numeracją roczna, a usługi SEO z numeracją miesięczną.

Tak samo różne numeracje stosuje się do różnych rodzajów faktur, proforma, faktura wewnętrzna itd. Numerację można zacząć od dowolnej liczby na przykład co miesiąc zaczynasz od 1000/7/2022 a kolejna to 1001/7/2022

A jeśli się pomylisz ?

Każdy może się pomylić, jeżeli tak się stanie i nie zachowasz ciągłości to zwyczajnie dodajesz notatkę z wyjaśnieniem co się stało i to wszystko. Ponieważ nie można wystawić faktury z pominiętym numerem i z późniejszą datą niż kolejna zaksięgowana faktura.

Powodzenia.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *