Indywidualny mikrorachunek podatkowy – czym jest i kto powinien go posiadać ?

Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową wdrożyło z dniem 1 styczni 2020 roku rozwiązanie dedykowane wszystkim, którzy płacą jakiekolwiek podatki (osobom indywidualnym i firmom) polegające na posiadaniu indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Ma to uprościć rozliczenia, ponieważ wpłaty dokonuje się zawsze na ten sam numer rachunku, mało tego, gdy ktoś zmieni miejsce zamieszkania czy nazwisko to rachunek pozostanie ten sam.

Jakie podatki i opłaty wpłaca się na indywidualny mikrorachunek ?

  • PIT (kod podatkowy: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-4R, PPL, PIT-7, PIT-8AR, PIT-CFC)
  • VAT (kod podatkowy: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12, VAT-14, VAP-1, VAI, VAT-IM, VAT-In)
  • CIT (kod podatkowy: CIT-6AR, CIT-6R, CIT-8, CIT-8AB, CIT-8A, CIT-8B, CIT-9R, CIT-10Z, CIT-11R, CIT-14, CIT-CFC)

Jak wygenerować indywidualny mikrorachunek ?

Aby ustalić numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego, należy skorzystać z dedykowanego generatora mikrorachunku podatkowego.

Ważne !

Numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego nie ulega zmianie mimo zmiany nazwiska, właściwości urzędu skarbowego czy miejsca zamieszkania, nie zawiera również historii wpłat. Zaksięgowane wpłaty można sprawdzić, logując się na swój profil na Portalu Podatkowym, na którym podatnik ma dostęp do swoich informacji podatkowych.

Co zrobić, gdy ktoś ma zaległości podatkowe z lat wcześniejszych ?

Dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku, a w przypadku braku takiego wskazania lub braku zaległości podatkowej we wskazanym podatku – na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatkowych podatnika.

Na jaki rachunek nastąpi zwrot podatku ?

Zwroty z tytułu podatków dochodowych PIT lub CIT oraz podatku od towarów i usług VAT odbywają się na dotychczasowych zasadach, tzn. na rachunki bankowe wskazane w CEIDG-1 lub odpowiednio NIP-8 lub na specjalny rachunek VAT (funkcjonujący w ramach stosowania mechanizmu podzielonej płatności).

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *