Czy pamiętacie jeszcze ten telefon ?

O taaaak, rok 1996 i na targach pojawia się to właśnie cudeńko. Piękny wielofunkcyjny mini komputer z telefonem. Wtedy takie urządzenie nazywano „Palmtop PC”.

To cudeńko miało na pokładzie 8 MB pamięci i procesor Intel 386 o taktowaniu 33 MHz. Działał w oparciu o system GEOS stworzonej przez firmę Nokia, na bazie którego powstał później Symbian OS.

Telefon był połączeniem funkcji komputera w telefonie (lub telefonu w komputerze), posiadał klienta poczty e-mail, przeglądarkę stron internetowych, faks, a także edytor tekstu i arkusze kalkulacyjne. I to wszystko w jednym „małym” kieszonkowym urządzeniu.

W środku obudowy z klapką znajdowała się klawiatura QWERTY, wraz z klawiszami funkcyjnymi dla głównych funkcji oraz szeregiem programowalnych przycisków przy ekranie. Ekran był czarno-białym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 640 x 200 pikseli.

Obie połowy telefonu działały oddzielnie. Można było wyłączyć telefon ale używać komputera lub przy pomocy klawiatury pisać sms’y. Był też port podczerwieni, dzięki czemu łatwiej było synchronizować kontakty. Można to było zrobić za pomocą przewodu ale ten podłączało się przez adapter do komputera, następnie uruchamiało specjalne oprogramowanie do synchronizacji i dopiero wtedy można było przesyłać aktualizację kontaktów, czy kalendarza. Wtedy nie myślano o czymś takim jak Bluetooth a tym bardziej WiFi

Faks były tak powolny, że odebranie jednej strony zajęłoby około 40 sekund. Internet był nieco lżejszy w serfowaniu, nie było tyle reklam i dodatkowego kodu, który wtedy spowolniłby proces przeglądania. Wtedy aby przeglądać internet, wysłać email czy odebrać faks, należało połączyć się z internetem za pomocą telefonu właśnie.

Czemu tego typu urządzenia nie zawojowały świata ? Po pierwsze cena była dość zaporowa jak na tamte czasy to był koszt w USA to około $800, w Anglii jakieś £1000, obsługa urządzenia była dość skomplikowana, a także wielkość. Patrząc na to wszystko z perspektyw czasu możemy powiedzieć, ludzie nie byli jeszcze gotowi na tę technologię.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *