Czy sezonowa działalność gospodarcza musi być rejestrowana ?

Istnieje grupa produktów lub usług, na które znacznie wzrasta zapotrzebowanie tylko w określonym czasie, np. wakacji letnich, Świąt Bożego Narodzenia lub ferii zimowych. Wtedy też dobrym pomysłem na działalność może okazać się budka z lodami, z goframi, wypożyczalnia/sprzedaż leżaków bądź kramik z pamiątkami/ozdobami świątecznymi. Wszystkie te pomysły łączy jedno, a mianowicie sezonowość. Tutaj może pojawić się pytanie, czy taką działalność trzeba rejestrować ?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie należy prześledzić odpowiednie zapisy ustawy Prawo Przedsiębiorców oraz Konstytucję Biznesu. Zgodnie z tą pierwszą, jeżeli działalność jest prowadzona w sposób zorganizowany, we własnym imieniu, w sposób ciągu oraz ma charakter zarobkowy to bezwzględnie trzeba taką działalność zarejestrować. Sezonowość nie zwalnia z tego obowiązku.

Wyjątek:

W związku z wejściem w życie przepisów dotyczących Konstytucji biznesu została wprowadzona możliwość prowadzenia działalności bez konieczności jej rejestracji czyli tzw. działalność nierejestrowa, jeśli osoba fizyczna osiąga przychody w każdym miesiącu nie wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku ta kwota wynosi 1400 zł), a także przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła swojej działalności gospodarczej.

Sezonowa działalność gospodarcza – rejestracja i inne obowiązki

  • najprostszy sposób to rejestracja w CEIDG, w której dokonują rejestracji m.in. wszystkie jednoosobowe spółki: należy wypełnić wniosek CEIDG-1, który dostępny jest w wersji papierowej lub online i złożyć go w dowolnym urzędzie gminy lub miasta
  • następnie należy sprawdzić, czy rodzaj prowadzonej działalności nie wymaga spełnienia dodatkowych obowiązków formalnych, jak np. uzyskanie zatwierdzenia przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego w przypadku, gdy podejmowana działalność sezonowa będzie wiązała się z produkcją i wprowadzaniem do obrotu żywności (np. przy przykładowej budce z goframi) lub uzyskaniem koncesji na sprzedaż alkoholu, gdy działalność ma polegać np. na sprzedaży piwa w ogródku przy plaży
  • należy również zweryfikować, czy nie jest prowadzona działalność która nie może korzystać ze zwolnienia z VAT. Jeżeli przedsiębiorca jest zobowiązany do zarejestrowania jako czynny podatnik VAT powinien przed dokonaniem pierwszej sprzedaży złożyć formularz VAT-R
  • należy zweryfikować, czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób prywatnych w działalności sezonowej, aby nie narazić się na konsekwencje podatkowe nienabijania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Sezonowa działalność gospodarcza – zawieszenie

Po okresie sezonowości każdy przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia swojej działalności. Zgodnie z aktualnymi przepisami okres zawieszenia może odbyć się na czas określony lub nieokreślony, nie krótszy jednak niż 30 dni, a wznowienie nie wyklucza możliwości ponownego skorzystania z tego prawa.

Bella

https://kariera-zawodowa.pl

Bywają takie momenty w życiu, kiedy stajemy na rozstaju i musimy postanowić, w którą stronę pójść. Zapraszam do lektury artykułów zawierających inspiracje, wskazówki, gotowe rozwiązania, wierzę, że ułatwią ci one podjęcie właściwej decyzji.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *