Chiński rynek – jak nie dać się oszukać ?

Kiedyś coś egzotycznego, dziś na wyciągnięcie „ręki” a właściwie to telefonu. Alibaba, Aliexpress to portale, które są dla nas bramą do tamtego „Świata”. Ale jak w każdym takim serwisie istnieje ryzyko. Dlatego kluczem do powodzenia jest znalezienie rzetelnego i zaufanego partnera.

Jeśli nie znamy procedur eksportu czy importu to stajemy się pożywką dla firm, które chcą się bardzo szybko wzbogacić. Tym bardziej teraz gdzie jest okres niepewności w dostawach towarów czy choćby samych części. Zmniejszony ruch oraz spadek popytu na innych rynkach sprawił, że poszukując alternatyw współpracy możemy paść ofiarą wyłudzeń.

Jakie możemy spotkać najczęstsze sposoby oszustów ?

1. Zmiana rachunku bankowego

Nawet jeśli pierwsza transakcja przebiegła pomyślnie, niech nie da ci to 100% pewności. Tu nigdy nie ma gwarancji czy jakiś pracownik nie odejdzie z firmy i nie podmieni faktury podając swoje konto bankowe zamiast prawdziwego.

Najlepiej po otrzymaniu faktury pro forma, za dzień lub dwa, skontaktuj się z kontrahentem i poprosić o weryfikację konta bankowego za każdym razem gdy chcecie dokonać płatności.

2. Rejestracja towarów

Ostatnimi czasy popularna stała się metoda na „Papierowego Tygrysa”. Niby bardzo duża i znana firma dystrybucyjna oferuje współpracę z naszą firmą w celu rozszerzenia rynku zbytu. Warunkiem rozpoczęcia współpracy jest rejestracja produktu lub produktów i oczywiście dokonanie przedpłaty za ten fakt. A zdarza się również tak, że przez pokazanie, że są dużymi partnerami chcą uzyskać wielki upust z waszej strony za sprzedaż waszych produktów.

Warto zawsze zapytać o przesłanie licencji biznesowej, która w Chinach jest obowiązkowa.

3. Wielkie zamówienie

Ta metoda ma na celu uwidocznienie dużych zysków na horyzoncie przysłaniając podstęp. Nagle jakiś chiński importer albo składa zamówienie na znaczną kwotę albo pisze, że ma taki zamiar. To trochę dziwne , że bez dodatkowego sprawdzania waszej firmy tak nagle, ktoś zamawia od was produkt na dość spora kwotę.

W tym przekręcie można wyszczególnić dwa warianty:

  1. Gdy transakcja ma dojść do finalizacji dowiadujemy się, że trzeba dosłać dodatkowe dokumenty w celu legalizacji produktu. Oczywiście z pozoru wygląda to jak zwykła czynność eksportowa jednak nasz partner oczekuje pokrycia tych kosztów z naszej strony.
  2. Zostajemy zaproszeni do Chin na osobiste podpisanie umowy współpracy, a będąc na miejscu dowiadujemy się, że według tradycji wypada zorganizować biznesową kolację i kupić prezenty dla przedstawicieli firmy zapraszającej.

4. Usługa, która nie istnieje

Chińska firma, która wysyła do Was informację, że ktoś u nich chce zarejestrować znak towarowy ale za waszą opłatą oni mogą sprawić, że wy będziecie mieć pierwszeństwo rejestracji.

W Chinach rejestracja znaku jest dopuszczona na zasadzie, kto pierwszy ten lepszy. Nie ma więc możliwości aby przesunąć taki wniosek.

5. Pseudo kontrakt po targach

Międzynarodowe targi mają tę specyficzną właściwość iż odbywają się w celu poznania nowych osób by w przyszłości zrobić z nimi jakiś biznes. Rozdając setki wizytówek nie mamy możliwości kontroli nad tym do kogo one trafiają.

To dobry sposób by podszyć się pod firmy, zainteresowane współpracą. Wysyłają one do nas email z linkiem do dokumentów czy do stron, które mogą zawierać załączniki lub programy i zainfekować nasz komputer np programem do szyfrowania plików by potem zażądać opłaty za ich odblokowanie.

Jak się bronić ?

Przede wszystkim, czujność i zdrowy rozsądek. Nie ma co się zachwycać pierwszą propozycją współpracy. Warto zrobić rozeznanie na rynku i sprawdzić wiarygodność kontrahenta. Pamiętajmy, że czas w tym przypadku gra na nasza korzyść!

Jeżeli temat cię zainteresował i potrzebujesz profesjonalnych informacji o tym jak zweryfikować swojego partnera biznesowego zapraszam do odwiedzenia strony https://akademiaeksportera.pl , która jest kopalnią wiedzy na ten temat. Znajdziesz tam formularz kontaktowy, a ja z przyjemnością pomogę rozwiązać twój problem z zakresu sprzedaży eksportowej.

Dominika Pagacz

https://akademiaeksportera.pl

Jeżeli jesteś zainteresowany poszerzeniem wiedzy z zakresu eksportu bądź importu towarów z Wielkiej Brytanii, zapraszam do kontaktu. Odpowiem na wszystkie Twoje wątpliwości i sprawnie przeprowadzę Cię przez proces transakcji z Państw trzecich.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *