Brexit – bolesne skutki wyjścia z UE

Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 nie jest już członkiem jednolitego rynku Unii Europejskiej. O ile mogliśmy się spodziewać pewnych zawirowań na początku tego procesu, tak sytuacja powinna się złagodzić z biegiem czasu – a jak jest w rzeczywistości?   

Wielka Brytania przez swój brak przygotowania, rzutem na taśmę podpisała umowę o handlu i współpracy z UE w dniu 24.12.2020 co spowodowało, że wielu przedsiębiorców nie miało możliwości odpowiednio przygotować się do wprowadzanych zmian.  

Opóźnienia w dostawach, wzrost kosztów oraz niezliczona ilość dodatkowej dokumentacji to tylko niektóre z problemów, które ciągną się do dnia dzisiejszego przy eksporcie i imporcie towarów z UK. 

Wiele firm logistycznych przez utrudnienia, gigantyczne kolejki na granicy i notoryczne błędy w formularzach celnych tymczasowo zawiesiło obsługę tego kierunku. Wymuszona reorganizacja procedur oraz ograniczona ilość agencji celnych okazały się problemem również dla wyspiarskich przewoźników.  

Obecna sytuacja stała się problematyczna dla brytyjskich zleceniodawców, którzy przez brak znajomości przepisów próbują przerzucić odpowiedzialność na firmy transportowe, w efekcie czego zamiast płynności przepływu towarów mamy niekończące się opóźnienia.  

Zdecydowanie mniejszy wybór firm spedycyjnych obsługujących ten region oraz zaistniałe trudności powodują znaczący wzrost kosztów transportu a co za tym idzie, również wzrost cen towarów. Według Stowarzyszenia przewoźników drogowych RHA, eksport z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej w styczniu spadł o 68% w porównaniu z okresem analogicznym w roku 2020. 

Dodatkowo, z powodu przestojów po stronie brytyjskiej ok 65-75% ciężarówek przyjeżdżających z Unii po towar wracało pustych ze względu na brak dopełnionych formalności.  

Negatywne skutki Brexitu dają się we znaki również detalistom. Z momentem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zwroty towarów stają się mocno utrudnione i wymagają dodatkowych formalności. Dla wielu przedsiębiorców stało się bardziej opłacalne porzucenie takich towarów na granicy, niż dokonywanie pełnej procedury importu do kraju i pokryciu jej kosztów. W ostatnich dniach Brytyjska Izba handlowa przeprowadziła ankietę wśród 465 firm, która wykazała, że aż 95 % małych przedsiębiorstw potrzebuje pomocy ze strony Państwa w wyniku Brexitu i powstałych znaczących utrudnień.  

Po 1 stycznia europejscy konsumenci indywidualni, stając się jednocześnie importerami towarów, po zakupie towaru przekraczającego wartość £15 (równowartość €22, czyli kwota zwolniona z VAT) otrzymują zawiadomienie o należnościach celnych do zapłaty. Powyżej kwoty £135 importer zobowiązany jest do pokrycia podatku VAT i cła, co znacząco zmniejsza atrakcyjność importowanych produktów.  

Dodatkowo sporo zamieszania zrobiło się wokół naliczania brytyjskiego VAT i rejestracji w systemie przez eksportera sprzedającego towaru z UE do Wielkiej Brytanii. Jeżeli eksporter unijny chce sprzedać towary dla klienta indywidualnego w Wielkiej Brytanii zobowiązany jest do rejestracji jako Płatnik VAT UK, doliczenia kosztów podatku do zakupionego towaru i kwartalnego rozliczenia należności w brytyjskim systemie. Taka gruntowna zmiana w sprzedaży narzuca na eksportera również obowiązek posiadania wiedzy z zakresu statystyki sprzedawanych produktów lub usług, niezbędnych do ustalenia odpowiedniej stawki VAT.  

Jeżeli jesteś zainteresowany poszerzeniem wiedzy z zakresu eksportu bądź importu towarów z Wielkiej Brytanii, zapraszam do odwiedzenia strony akademiaeksportera.pl i bezpośredniego kontaktu. Odpowiem na wszystkie Twoje wątpliwości i sprawnie przeprowadzę Cię przez proces transakcji z Państw trzecich.  

Dominika Pagacz

https://akademiaeksportera.pl

Jeżeli jesteś zainteresowany poszerzeniem wiedzy z zakresu eksportu bądź importu towarów z Wielkiej Brytanii, zapraszam do kontaktu. Odpowiem na wszystkie Twoje wątpliwości i sprawnie przeprowadzę Cię przez proces transakcji z Państw trzecich.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *