Blockchain i tokenizacja co to takiego ?

Świat” jeszcze nie jest na to gotowy, to przyszłościowa branża w której tkwi potężny pieniądz. Nie mam na myśli tutaj żadnych inwestycji w kryptowaluty bo jest to zwykła giełda walutowa czyli zwyczajny hazard, o ile nie jesteś w zarządzie dużej i wpływowej firmy, i nie masz wiadomości z pierwszej reki, jeśli by było inaczej to ludzie by zarabiali cały czas.

Jeśli nie jesteś rekinem tego tematu, to postaram się go tu przybliżyć. Swoją walutę, może zrobić każdy. Prawo tego nie zabrania, mam na myśli, że możecie umówić się ze sprzedawczynią z lokalnego warzywniaka, że będziecie jej płacić np bursztynami, albo pieniędzmi ze znanej gry monopol. Są bardzo małe szansę, że połowa ludności w Polsce zgodzi się też na taką walutę. Łatwo ją podrobić więc nie byłoby zaufania.

I tu właśnie pojawia się kryptowaluta, autonomiczny system, którego nie da się oszukać, nie da się zmanipulować, jest transparentny i wszyscy widzą jakie zostały dokonane transakcje. Nie wiedzą tylko kto jest ich właścicielem. Co sprawia, że można zachować anonimowość.

I więcej ludzi się tym interesuje, im więcej osób to kupuje tym waluta zyskuje większe zaufanie. Nie da się dorobić monet, nie da się ich ukraść komuś innemu (nie licząc sytuacji gdy weszliśmy w posiadanie hasła do portfela drugiej osoby)

Jak to działa ?

Najprościej wyobrazić to sobie, że jeżeli osoba A przelewa osobie B jakąś kwotę. To dokonywane są obliczenia matematyczne. Czyli osoba A mówi, że chce przelać osobie B na przykład 4 bitcoiny. Bierze klucz publiczny od osoby B i całość podpisuje swoim kluczem prywatnym. Następnie wysyła to do sieci i wszyscy użytkownicy, którzy zadeklarowali się dokonywać obliczeń sprawdzają czy cała transakcja się zgadza. Nie ma zatem możliwości, że ktoś prześle wasze pieniądze bez waszej zgody. Nie ma opcji by podrobić czy odgadnąć wasz klucz prywatny. Transakcje takie trafiają na tysiące komputerów. To tak jak bank ma księgę historii i może ją zmieniać bo jest tylko jedna kopia, tak tutaj nie można zmienić bo reszta komputerów nie zaakceptuje takiej zmiany i odrzuci wpis.

Gdy już transakcja zostanie potwierdzona przez przynajmniej 7 osób możemy uznać, że jest poprawna. Gdy umownie będzie takich transakcji 10 tysięcy to tworzy się blok, który ma wyliczoną sumę kontrolną ze wszystkich transakcji w jego zawartości. Następnie proces się powtarza tylko tym razem system nie liczy już poprzednich 10 tysięcy transakcji ale bierze pod uwagę jedynie ten tą wyliczoną sumę z poprzedniego bloku. Dlatego jest to nazwane łańcuchem bloków.

Dlatego państwa blokują wiedzę na ten temat, bo się zwyczajnie boją. Można wysłać 500 tysięcy złotych na drugi koniec świata bez opłat lub za niewielka opłatą 9 złotych na przykład i to zupełnie anonimowo i nikt nie wie kim kto i komu wysyła.

Czym zatem są tokeny ?

Na bazie takiej właśnie otwartej księgi, której nie da się podrobić powstały tokeny. Tokeny to nie jest kryptowaluta, one tylko wykorzystują już gotową technologie blockchain.

Aby to zobrazować wyobraź sobie, że jest notariusz i ty podpisujesz przy nim umowę. On bierze kasę i wpisuje to do księgi. Pitem przychodzi twój kontrahent lub wspólnik i podpisuje przy nim taką samą umowę. Tutaj w roli notariusza występuje token, a w roli umowy jest to funkcja czyli kawałek kodu programu.

Możesz złożyć cyfrowy podpis, lub nagrać film jak się podpisujesz i taki podpis wysyłany jest za pomocą funkcji do blockchain, a po dokonaniu opłaty (wykupieniu tokena) całość wrzucona jest do krypto sieci obsługującej daną walutę. Najpopularniejsza jest Ethereum, która obsługuje walutę ETH

Każdy może zweryfikować twój podpis bo nie da się już zmodyfikować tej treści a jest ona powielona na setkach tysięcy ksiąg, które sprawdzają poprawność wpisu.

A może akcje firmy ?

Co powiesz na krypto akcje twojej firmy ? Wyobraź sobie że potrzebujesz dofinansowania. Masz firmę i tworzysz swoje firmowe tokeny. Niech będzie 1000 sztuk. Wyceniasz. je po 50 złotych. Zatem jeśli sprzedasz wszystko to twoja firma zyska 50 tysięcy złotych.

Jak wycenić wartość tokena ?

Cały czas trwają badania i wyłaniają się pewne podobieństwa do tradycyjnych walut. Obowiązują te same wzory jednak tutaj łatwo jest chwilowo zwiększyć wartość tokena przez sztuczne skupowanie waluty co błędnie można osadzić jako wzrost jej zainteresowania. Dlatego ten model pozyskiwania finansów nie jest jeszcze na tyle zaufany jak wszyscy by chcieli. Stąd też najlepiej sprawdza się w podpisach dokumentów.

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *