AliExpress, teraz 2 tygodnie na zwrot

Zarządcy AliExpress postanowili dostosować swoje usługi do unijnych norm. W tym właśnie do prawa odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, bez podawania przyczyny. Tak przynajmniej poinformowała komisja europejska.

Większość handlowców z Chin sprzedaje do Europy. Kiedyś w Polsce popularne było tylko Allegro ale odkąd zrobiło się Alle-drogo ludzie przerzucili się na chińską platformę Alibaba i AliExpress.

Do tej pory nie można było zwrócić towaru bez podania przyczyny, tylko jeśli był uszkodzony lub niezgodny z opisem. Ale co z tego jak przesyłka do Chin z Europy już nie jest taka tania czy darmowa jak odwrotnie. Dodatkowo na platformie ma być umieszczona informacja czy produkt podlega opodatkowaniu, tak żeby klient mógł wyliczyć sobie przybliżony realny koszt produktu.

Nie tak kolorowo

Kto i ile musi zapłacić za koszt wysyłki towaru do Chin ? Jeśli przesyłka dotrze do sprzedawcy a on powie że nie dotarło to co zrobi konsument ? Kupi zabawkę dla psa za 10$ i potem odeślę ja za 150 złotych żeby dostać zwrot 10$ ?

Dlaczego widzimy u nich produkt za 5 złotych z darmową wysyłką ? Kraje „Trzeciego Świata” zgodnie z miedzynarodowym prawem krajów rozwiniętych ponosi on koszty tylko na własnym terenie. Dalsze koszty poza granicami kraju bierze na siebie kraj rozwinięty. Dlatego Chiny wzbraniają się by zostać wykreślonymi z grupy krajów „Trzeciego Świata”.

Odwrotnie to już tak nie zadziała. Chcą odesłać towar musisz pokryć koszty do samego sprzedawcy. Zatem cała ta medialna szopka jest tylko mydleniem oczu. Gdy chcesz zamówić kontener koców albo zabawek to musisz zapłacić za transport, podatek VAT, podatek celny (zależy od towaru), podatek od dochodu jak już sprzedaż towar. Często do ceny zakupu dochodzi jeszcze raz taka suma. A gdzie jeszcze narzut ?

Ciekawe tematy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *